typový přírodní dům - opido StillaExistuje celá řada možností a technologií výstavby domu, musíme si však upřímně říci, že i přes veškeré materiálové certifikáty je dům nakonec prolezlý hmotami, které obsahují celou řadu toxických či jinak nezdravých látek. Často je také přetechnizovaný a jeho design je až příliš bezduchý (technický, průmyslový). Jednoduše – nesnoubí se s tvořivým duchem člověka a jeho životními potřebami.

Mnoho lidí se raději z ekonomických či trendových důvodů uchyluje ke stavbám, které se tváří technologicky účinně, ekonomicky dostupně, ale přitom lze jít jinou cestou – ani ne dražší a ani ne méně kvalitní či komfortní. Přírodní dům není jen zemljanka či stlučená chýše, z které čouhá sláma.

Důraz klademe na funkční dispozice, promyšleně použité technologie a fyzikální zákonitosti a zároveň vytváříme esteticky příjemné a krásné prostředí, ve kterém je radost pobývat. Snoubení akumulační hmoty, tepelného čerpadla a přírodních materiálů je podle nás optimálním propojením přírody s momentálně dosaženým pokrokem – rozumný poměr mezi cenou, výkonem a životností.

Člověk musí někde bydlet, člověk musí něco jíst, člověk musí něco dýchat - otázkou však je jak se z toho cítí.více fotek >>>

► dispozice

Velikost a dispozice Stilly jsou zamýšleny zhruba pro 4 obyvatele (rodina s dětmi, starší pár s návštěvami apod.). Ovšem každý člověk je jiný, má jiné potřeby a představy, a tak i v tomto typovém domě je možnost mnoha dispozičních, materiálových i jiných úprav na míru (k tomu je nicméně nutné osobní setkání, ideálně v opidu Celula - které je ukázkou toho, jak takový dům může také vypadat).
► konstrukce, technologie, materiály
► energetická úspornost

Technologický koncept Stilly je jednoduchým, ale promyšleným snoubením akumulační hmoty domu a tepelného čerpadla. Návrat investice do TČ je ještě rychlejší než u obvyklých trendových domů. Po celý rok si dům vytápí a ohřívá vodu maximálně úsporně a ohleduplně ve vztahu k životnímu prostředí i ekonomickým nákladům. Celková tepelná ztráta domu je pod 10 kW. Důležitá je orientace domu vůči světovým stranám. Doporučujeme vrtanou studnu s možností ruční pumpy, či bakteriovou čističku odpadních vod. Stabilní vlhkost vzduchu udržují hliněné omítky.


Na obyvatele domu bude pří příchodu z práce domů čekat útulně vyhřátý dům, topit v krbu si budou především pro radost z ohně (lidé po tvrdé dřině z pracovního procesu mají pohodu místo druhého pracovního úvazku, pokud se k němu tedy nerozhodnou). V přechodových podzimních a jarních dnech, nebo při jakékoliv odstávce (i dlouhodobé) bude krb schopný celý dům řádně vytopit. Zároveň slouží i jako další plocha pro vaření.

Stilla má vytvořené také šetrné hospodaření s vodu a její recyklací, kdy použitou (šedou) vodu znovu využívá pro splachování WC nebo závlahu rostlin (ve skleníku, na zahradě). Využívá též dešťovou vodu – sbírá ji ze střechy a dalších vhodných ploch a ukládá ji do zemního zásobníku pro další využití.